Sousedské komentované procházky

neděle 31. května od 10 a 14 h

Vstupenky na procházky v prodeji během května (předprodej 50 Kč, na místě 100 Kč, ale pozor kapacita je omezená a bývá vyprodáno)

 

Sousedské procházky představí jak historii, tak současnost daných míst, mimo architektury se budou skrze setkávání s pamětníky věnovat především osobním příběhům. Zavedou vás mimo centrum města, mezi obyvatele, na sídliště, do míst, která běžný turista nemá šanci navštívit. Naši komunitní průvodci vám ukážou svůj pohled na město obyčejné, každodenně prožívané, utvářené lidskými příběhy, vztahy a vzpomínkami.

 

VILOVÁ ČTVRŤ NA LOCHOTÍNĚ (jazyk: česky)

Staré domy uprostřed moderní čtvrti
Začátek: 10.00 h
Začátek procházky: Před budovou Lékařské fakulty UK, Lidická 517/1
Konec procházky: Šafránkův ústav, alej Svobody 703/31
Průvodce: Adéla Šmausová (Maják Plzně)
Délka procházky: 1,5 hodiny

Kapacita: 50 osob, VSTUPENKY

Trojúhelník, ve kterém se rozprostírá vilová čtvrť, je dnes uzavřený z jedné strany sídlištěm, z dalších frekventovanými ulicemi Karlovarskou a Lidickou. Popusťme uzdu fantazii a vraťme se společně na začátek 20. století, kdy na Lochotíně byly lázně a svah severního předměstí poskytoval klidné místo pro komfortní bydlení.

 

PLZEŇ ZA PRVNÍ REPUBLIKY (jazyk: česky)

Šifrovací procházka se strojem času
Začátek: 10.00 h
Začátek procházky: Chodské náměstí
Konec procházky: cíl bude vyluštěn během procházky
Průvodci: Václav Reithmaier, Zdeněk Lomička
Délka procházky: 2-3 hodiny
Kapacita: 10 týmů (50 osob), VSTUPENKY

Staňte se na pár hodin uchazeči o práci tajného agenta! Nahlédněte časoprostorovými trhlinami do Plzně 20. let minulého století. Podívejte se na místa, která byste minuli bez povšimnutí, očima našich pradědů a zavítejte tam, kde si dnes i dospělí hrají. Díky zdárně vyřešeným šifrám a využitým příležitostem budete moci postupovat dále, až ke zkoušce poslední. Zúčastnit se mohou pokročilí i začátečníci, v případě uvíznutí je k dispozici nápověda.

 

DĚTI BOLEVCE (jazyk: česky)

Procházka s vesnickým klukem a “sídlištním výrostkem”
Začátek: 14.00 h
Začátek procházky: zastávka MHD Bolevecká náves
Konec procházky: Kamenný rybník
Průvodce: Filip Kasl
Délka procházky: 4 km, cca 3 hodiny
Kapacita: 50 osob, VSTUPENKY
Doporučujeme obuv určenou pro lesní terén.

I na známá místa lze pohlížet netradičně. Nejen původní vesnická náves a bolevecké rybníky jsou zajímavostmi severního předměstí Plzně. Vydejme se starým Bolevcem, panelovým sídlištěm a jeho nejbližším okolím pohledem vesnického kluka z původní vsi, výrostka ze sídliště, znalce místních hostinců, ale i očima středověkého rytíře.

 

ZÁKULISÍ VELKOMĚSTA - JAK SE ŽIJE NA "PLACE" (jazyk: česky)

Tématem procházky je sociální nerovnost.
Začátek: 14.00 h
Začátek procházky: Most Ivana M. Jirouse
Konec procházky: Kavárna Inkognito
Průvodci: Petra Burzová, Tomáš Hirt, Ľubomír Lupták (Družstvo HLAS)
Délka procházky: cca 2 hod.
Kapacita: 50 osob, VSTUPENKY

Procházka vede Koperníkovou ulicí na „Plac“ (do vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice), kam kroky turistů a výlety Plzeňanů často nesměřují. Jejím tématem je sociální nerovnost. Město Plzeň zahrnuje nejenom místa „výstavní“ a upravená, ale i místa opomenutá, kde bydlí chudé a romské rodiny, které naráží na překážky, o jejichž existenci ti, kteří žijí v relativním blahobytu, sotva tuší. Dluhy, exekuce, předražené nájemné, děti ve „zvláštních“ školách. O tom všem si budeme povídat s místními obyvateli. A na závěr si pohovoříme i s lidmi bez domova.

 

STARÉ A NOVÉ CENTRUM (jazyk: česky)

Po stezce Plzeňského architektonického manuálu (PAM)
Začátek: 14.00 h
Začátek procházky: před Meeting Pointem na nám. Republiky
Konec procházky: Loosův interiér, Klatovská 12
Průvodce: Pavel Beneš
Délka procházky: 4 km, 2 hodiny
Kapacita: 50 osob, VSTUPENKY

Stezka vedoucí středověkým jádrem města a částí jeho širšího centra včetně nábřeží řeky Radbuzy nabídne zájemcům pohled na to, jak moderní architektura vstupovala do tohoho exponovaného prostředí a pomáhala utvářet charakter novějších území. Kromě významných modernistických staveb se účastníkům představí i tzv. Loosův interiér na Klatovské třídě 12.

 

Plzeň skryté město - Objevujeme skryté příběhy Plzně - Online mapa, Mobilní aplikace, Fotoalbum, Pohostinnost www.skrytemesto.cz